Panduit Corp LCMC300-12-6
Model
LCMC300-12-6
Datasheet
LCMC300-12-6 PDF
Description
CONN TERM RECT RING 300MM #M12
Attribute Name Attribute Value
Wire Gauge 300mm²
Width - Outer Edges 1.673" (42.49mm)
Part Status Active
Diameter - Barrel ID 0.925" (23.50mm)
Termination Crimp, Barrel
Diameter - Barrel OD 1.142" (29.01mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Stud/Tab Size M20 Stud
Tab Thickness 0.209" (5.31mm)
Terminal Type Ring, Tubular
Color -
Contact Finish Tin
Series LCMB
Terminal Style Single Stud Hole
Features -
Contact Material Copper
Packaging Bulk
Length - Overall 4.827" (122.61mm)
Insulation Non-Insulated
Diameter - Ring ID 0.866" (22.00mm)