Panduit Corp LCMC300-00-6
Model
LCMC300-00-6
Datasheet
LCMC300-00-6 PDF
Description
CONN TERM RECT RING 300MM
Attribute Name Attribute Value
Termination Crimp, Barrel
Diameter - Barrel OD 1.358" (34.49mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Stud/Tab Size M20 Stud
Tab Thickness 0.295" (7.49mm)
Terminal Type Ring, Tubular
Color -
Contact Finish Tin
Series LCMB
Terminal Style Single Stud Hole
Packaging Bulk
Length - Overall 5.016" (127.40mm)
Insulation Non-Insulated
Diameter - Ring ID 0.866" (22.00mm)
Wire Gauge 400mm²
Width - Outer Edges 1.949" (49.50mm)
Part Status Active
Diameter - Barrel ID 1.063" (27.00mm)