Panduit Corp LCMC240-14-6
Model
LCMC240-14-6
Datasheet
LCMC240-14-6 PDF
Description
CONN TERM RECT RING 240MM #M14
Attribute Name Attribute Value
Packaging Bulk
Length - Overall 6.360" (161.54mm)
Insulation Non-Insulated
Diameter - Ring ID -
Wire Gauge 600MCM (kcmil)
Width - Outer Edges 1.700" (43.18mm)
Part Status Active
Diameter - Barrel ID 0.920" (23.37mm)
Termination Crimp, Barrel
Diameter - Barrel OD 1.190" (30.23mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Stud/Tab Size -
Tab Thickness 0.260" (6.60mm)