Panduit Corp LCMC240-00-6
Manufacturer
Panduit Corp
Model
LCMC240-00-6
Datasheet
LCMC240-00-6 PDF
Description
CONN TERM RECT RING 240MM
Attribute Name Attribute Value
Terminal Type Rectangular Tongue
Color Black
Contact Finish Electro-Tin
Series Pan-Lug®
Terminal Style Two Stud Holes
Features -
Contact Material Copper
Packaging Bulk
Length - Overall -
Insulation Non-Insulated
Diameter - Ring ID 0.530" (13.46mm)
Wire Gauge 650MCM (kcmil)
Width - Outer Edges 1.950" (49.53mm)
Part Status Active
Diameter - Barrel ID 1.050" (26.67mm)
Termination Crimp, Barrel
Diameter - Barrel OD 1.350" (34.29mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line), Right Angle
Stud/Tab Size 1/2 Stud
Tab Thickness 0.300" (7.62mm)