Panduit Corp LCMC185-14-X
Model
LCMC185-14-X
Datasheet
LCMC185-14-X PDF
Description
CONN TERM RECT RING 185MM #M14
Attribute Name Attribute Value
Series Pan-Lug®
Terminal Style Single Stud Hole
Features -
Contact Material Copper
Packaging Bulk
Length - Overall 3.720" (94.49mm)
Insulation Non-Insulated
Diameter - Ring ID 0.866" (22.00mm)
Wire Gauge 300mm²
Width - Outer Edges 1.673" (42.49mm)
Part Status Active
Diameter - Barrel ID 0.925" (23.50mm)
Termination Crimp, Barrel
Diameter - Barrel OD 1.142" (29.01mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Stud/Tab Size M20 Stud
Tab Thickness 0.209" (5.31mm)