Panduit Corp LCMC185-12-X
Model
LCMC185-12-X
Datasheet
LCMC185-12-X PDF
Description
CONN TERM RECT RING 185MM #M12
Attribute Name Attribute Value
Terminal Type Rectangular Tongue
Color Black
Contact Finish Electro-Tin
Series Pan-Lug®
Terminal Style Single Stud Hole
Features -
Contact Material Copper
Packaging Bulk
Length - Overall 4.830" (122.68mm)
Insulation Non-Insulated
Diameter - Ring ID 0.410" (10.41mm)
Wire Gauge 750MCM (kcmil)
Width - Outer Edges 1.890" (48.01mm)
Part Status Active
Diameter - Barrel ID 1.030" (26.16mm)
Termination Crimp, Barrel
Diameter - Barrel OD 1.300" (33.02mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Stud/Tab Size 3/8 Stud
Tab Thickness 0.260" (6.60mm)