Panduit Corp LCMC185-00-X
Model
LCMC185-00-X
Datasheet
LCMC185-00-X PDF
Description
CONN TERM RECT RING 185MM
Attribute Name Attribute Value
Terminal Type Lug, Grounding
Color -
Contact Finish -
Series HL
Terminal Style Two Stud Holes
Features With Screw
Contact Material Copper Alloy
Packaging Bulk
Length - Overall 4.190" (106.43mm)
Insulation Non-Insulated
Diameter - Ring ID -
Wire Gauge 2/0-4/0 AWG
Width - Outer Edges 1.250" (31.75mm)
Part Status Active
Diameter - Barrel ID -
Termination Screw
Diameter - Barrel OD -
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Stud/Tab Size 1/2 Stud
Tab Thickness 0.250" (6.35mm)