Panduit Corp LCMC150-14-X
Model
LCMC150-14-X
Datasheet
LCMC150-14-X PDF
Description
CONN TERM RECT RING 150MM #M14
Attribute Name Attribute Value
Wire Gauge 150mm²
Width - Outer Edges 1.201" (30.51mm)
Part Status Active
Diameter - Barrel ID 0.650" (16.51mm)
Termination Crimp, Barrel
Diameter - Barrel OD 0.827" (21.01mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Stud/Tab Size M12 Stud
Tab Thickness 0.175" (4.45mm)
Terminal Type Ring, Tubular
Color -
Contact Finish Tin
Series LCMC
Terminal Style Two Stud Holes
Features -
Contact Material Copper
Packaging Bulk
Length - Overall 5.689" (144.50mm)
Insulation Non-Insulated
Diameter - Ring ID 0.551" (14.00mm)