Panduit Corp LCMC150-12-X
Model
LCMC150-12-X
Datasheet
LCMC150-12-X PDF
Description
CONN TERM RECT RING 150MM #M12
Attribute Name Attribute Value
Series Pan-Lug®
Terminal Style Two Stud Holes
Features -
Contact Material Copper
Packaging Bulk
Length - Overall -
Insulation Non-Insulated
Diameter - Ring ID 0.410" (10.41mm)
Wire Gauge 350MCM (kcmil)
Width - Outer Edges 1.540" (39.12mm)
Part Status Active
Diameter - Barrel ID 0.840" (21.34mm)
Termination Crimp, Barrel
Diameter - Barrel OD 1.060" (26.92mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line), Right Angle
Stud/Tab Size 3/8 Stud
Tab Thickness 0.220" (5.59mm)