Panduit Corp LCMA630-00-1
Manufacturer
Panduit Corp
Model
LCMA630-00-1
Datasheet
LCMA630-00-1 PDF
Description
CONN TERM RECT RING 630MM
Attribute Name Attribute Value
Termination Crimp, Barrel
Diameter - Barrel OD 1.575" (40.01mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Stud/Tab Size -
Tab Thickness 0.350" (8.89mm)
Terminal Type Ring, Tubular
Color -
Contact Finish Tin
Series Pan-Lug®
Terminal Style No Stud Hole
Features -
Contact Material Copper
Packaging Bulk
Length - Overall 6.476" (164.49mm)
Insulation Non-Insulated
Diameter - Ring ID -
Wire Gauge 500mm²
Width - Outer Edges 2.264" (57.51mm)
Part Status Active
Diameter - Barrel ID 1.220" (30.99mm)