Panduit Corp LCMA500-00-1
Manufacturer
Panduit Corp
Model
LCMA500-00-1
Datasheet
LCMA500-00-1 PDF
Description
CONN TERM RECT RING 500MM
Attribute Name Attribute Value
Stud/Tab Size 1/2 Stud
Tab Thickness 0.280" (7.11mm)
Terminal Type Rectangular Tongue
Color -
Contact Finish -
Series Ampower
Terminal Style Two Stud Holes
Features -
Contact Material Copper
Packaging Bulk
Length - Overall 5.640" (143.26mm)
Insulation Non-Insulated
Diameter - Ring ID 0.562" (14.27mm)
Wire Gauge 1000MCM (kcmil)
Width - Outer Edges 2.510" (63.75mm)
Part Status Active
Diameter - Barrel ID 1.390" (35.31mm)
Termination Crimp, Barrel
Diameter - Barrel OD 1.719" (43.66mm)