Panduit Corp LCD6-14BH-L
Model
LCD6-14BH-L
Datasheet
LCD6-14BH-L PDF
Description
CONN TERM RECT TONG 6 AWG #1/4
Availability
IN STOCK
Stock: 50
Packaging Bulk
Length - Overall 1.590" (40.39mm)
Insulation Non-Insulated
Diameter - Ring ID 0.270" (6.86mm)
Wire Gauge 1/0-8 AWG
Width - Outer Edges 0.730" (18.54mm)
Part Status Active
Diameter - Barrel ID -
Termination Screw
Diameter - Barrel OD -
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Stud/Tab Size -
Tab Thickness 0.140" (3.56mm)