Panduit Corp LCD10-14D-L
Manufacturer
Panduit Corp
Model
LCD10-14D-L
Datasheet
LCD10-14D-L PDF
Description
CONN TERM RECT TONG 10 AWG #1/4
Availability
IN STOCK
Stock: 12
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Series Pan-Lug®
Terminal Style Two Stud Holes
Features -
Contact Material Copper
Packaging Bulk
Length - Overall -
Insulation Non-Insulated
Diameter - Ring ID 0.270" (6.86mm)
Wire Gauge 6 AWG
Width - Outer Edges 0.480" (12.19mm)
Part Status Active
Diameter - Barrel ID 0.220" (5.59mm)
Termination Crimp, Barrel
Diameter - Barrel OD 0.310" (7.87mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line), Right Angle
Stud/Tab Size 1/4 Stud
Tab Thickness 0.080" (2.03mm)