Panduit Corp LCD10-14B-L
- Model
- LCD10-14B-L
- Datasheet
- LCD10-14B-L PDF
- Description
- CONN TERM RECT TONG 10 AWG #1/4
- Availability
- IN STOCK
Stock: 35
| Termination | Crimp, Barrel |
| Diameter - Barrel OD | 0.520" (13.21mm) |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line), Right Angle |
| Stud/Tab Size | 3/8 Stud |
| Tab Thickness | 0.120" (3.05mm) |
| Terminal Type | Rectangular Tongue |
| Color | Pink |
| Contact Finish | Electro-Tin |
| Series | Pan-Lug® |
| Terminal Style | Single Stud Hole |
| Packaging | Bulk |
| Length - Overall | - |
| Insulation | Non-Insulated |
| Diameter - Ring ID | 0.410" (10.41mm) |
| Wire Gauge | 1/0 AWG |
| Width - Outer Edges | 0.760" (19.30mm) |
| Part Status | Active |
| Diameter - Barrel ID | 0.390" (9.91mm) |