Panduit Corp LCD10-14A-L
Model
LCD10-14A-L
Datasheet
LCD10-14A-L PDF
Description
CONN TERM RECT LUG 10 AWG #1/4
Availability
IN STOCK
Stock: 24
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Stud/Tab Size 10 Stud
Tab Thickness 0.060" (1.52mm)
Terminal Type Rectangular Tongue
Color -
Contact Finish Electro-Tin
Series Pan-Lug®
Terminal Style Two Stud Holes
Features -
Contact Material Copper
Packaging Bulk
Length - Overall 1.690" (42.93mm)
Insulation Non-Insulated
Diameter - Ring ID 0.200" (5.08mm)
Wire Gauge 10-14 AWG
Width - Outer Edges 0.380" (9.65mm)
Part Status Active
Diameter - Barrel ID 0.130" (3.30mm)
Termination Crimp, Barrel
Diameter - Barrel OD 0.220" (5.59mm)