Panduit Corp LCD10-10A-L
Manufacturer
Panduit Corp
Model
LCD10-10A-L
Datasheet
LCD10-10A-L PDF
Description
CONN TERM RECT TONG 10-14AWG #10
Availability
IN STOCK
Stock: 16
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Wire Gauge 10 AWG
Width - Outer Edges 0.420" (10.67mm)
Part Status Active
Diameter - Barrel ID 0.130" (3.30mm)
Termination Crimp, Barrel
Diameter - Barrel OD 0.220" (5.59mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Stud/Tab Size 1/4 Stud
Tab Thickness 0.050" (1.27mm)
Terminal Type Rectangular Tongue
Color -
Contact Finish Electro-Tin
Series Pan-Lug®
Terminal Style Two Stud Holes
Features -
Contact Material Copper
Packaging Bulk
Length - Overall 2.160" (54.86mm)
Insulation Non-Insulated
Diameter - Ring ID 0.270" (6.86mm)