Panduit Corp LCD1-56C-E
- Manufacturer
- Panduit Corp
- Model
- LCD1-56C-E
- Datasheet
- LCD1-56C-E PDF
- Description
- CONN TERM RECT TONG 1 AWG #5/16
|---|---|
| Series | Pan-Lug® |
| Terminal Style | Two Stud Holes |
| Features | - |
| Contact Material | Copper |
| Packaging | Bulk |
| Length - Overall | 2.400" (60.96mm) |
| Insulation | Non-Insulated |
| Diameter - Ring ID | 0.340" (8.64mm) |
| Wire Gauge | 6 AWG |
| Width - Outer Edges | 0.560" (14.22mm) |
| Part Status | Active |
| Diameter - Barrel ID | 0.220" (5.59mm) |
| Termination | Crimp, Barrel |
| Diameter - Barrel OD | 0.310" (7.87mm) |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Stud/Tab Size | 5/16 Stud |
| Tab Thickness | 0.070" (1.78mm) |