Panduit Corp LCCF2-14B-E
- Manufacturer
- Panduit Corp
- Model
- LCCF2-14B-E
- Datasheet
- LCCF2-14B-E PDF
- Description
- CONN TERM RECT TONG 2 AWG #1/4
- Availability
- IN STOCK
Stock: 44
Product Detail
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Stud/Tab Size | 5/16 Stud |
| Tab Thickness | 0.140" (3.56mm) |
| Terminal Type | Rectangular Tongue |
| Color | Purple |
| Contact Finish | Electro-Tin |
| Series | Pan-Lug® |
| Terminal Style | Single Stud Hole |
| Features | - |
| Contact Material | Copper |
| Packaging | Bulk |
| Length - Overall | 2.370" (60.20mm) |
| Insulation | Non-Insulated |
| Diameter - Ring ID | 0.340" (8.64mm) |
| Wire Gauge | 4/0 AWG |
| Width - Outer Edges | 1.060" (26.92mm) |
| Part Status | Active |
| Diameter - Barrel ID | 0.570" (14.48mm) |
| Termination | Crimp, Barrel |
| Diameter - Barrel OD | 0.710" (18.03mm) |