Panduit Corp LCC250-12W-X
Manufacturer
Panduit Corp
Model
LCC250-12W-X
Datasheet
LCC250-12W-X PDF
Description
CONN TERM RECT TONG 250 MCM #1/2
Availability
IN STOCK
Stock: 50
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Wire Gauge 2/0 AWG
Width - Outer Edges 0.940" (23.88mm)
Part Status Active
Diameter - Barrel ID 0.439" (11.15mm)
Termination Crimp, Barrel
Diameter - Barrel OD 0.687" (17.45mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Stud/Tab Size 1/2 Stud
Tab Thickness 0.250" (6.35mm)
Terminal Type Rectangular Tongue
Color -
Contact Finish Tin
Series LAB
Terminal Style Two Stud Holes
Features Gel Filled
Contact Material Aluminum
Packaging Bulk
Length - Overall 5.550" (140.97mm)
Insulation Non-Insulated
Diameter - Ring ID 0.540" (13.72mm)