Panduit Corp LCC10-14AWF-L
- Manufacturer
- Panduit Corp
- Model
- LCC10-14AWF-L
- Datasheet
- LCC10-14AWF-L PDF
- Description
- CONN TERM RECT TONG 10 AWG #1/4
- Availability
- IN STOCK
Stock: 40
Product Detail
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Terminal Type | Circular |
| Color | - |
| Contact Finish | Tin |
| Series | Solistrand |
| Contact Material | Copper |
| Features | Brazed Seam, Serrated Termination |
| Length - Overall | 0.621" (15.77mm) |
| Packaging | Bulk |
| Insulation Diameter | - |
| Thickness | 0.031" (0.79mm) |
| Width - Outer Edges | 0.312" (7.92mm) |