Panduit Corp LCBX4-38-L
- Manufacturer
- Panduit Corp
- Model
- LCBX4-38-L
- Datasheet
- LCBX4-38-L PDF
- Description
- CONN TERM RECT TONG 4 AWG #3/8
- Availability
- IN STOCK
Stock: 35
Product Detail
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Wire Gauge | 4 AWG |
| Width - Outer Edges | 0.620" (15.75mm) |
| Part Status | Active |
| Diameter - Barrel ID | 0.280" (7.11mm) |
| Termination | Crimp, Barrel |
| Diameter - Barrel OD | 0.380" (9.65mm) |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line), Right Angle |
| Stud/Tab Size | 3/8 Stud |
| Tab Thickness | 0.070" (1.78mm) |
| Terminal Type | Rectangular Tongue |
| Color | Gray |
| Contact Finish | Electro-Tin |
| Series | Pan-Lug® |
| Terminal Style | Single Stud Hole |
| Features | - |
| Contact Material | Copper |
| Packaging | Bulk |
| Length - Overall | - |
| Insulation | Non-Insulated |
| Diameter - Ring ID | 0.410" (10.41mm) |