Panduit Corp LCBX250-12-X
Manufacturer
Panduit Corp
Model
LCBX250-12-X
Datasheet
LCBX250-12-X PDF
Description
CONN TERM RECT TONG 250 MCM #1/2
Availability
IN STOCK
Stock: 38
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Stud/Tab Size 1/2 Stud
Tab Thickness 0.250" (6.35mm)
Terminal Type Lug, Grounding
Color -
Contact Finish Tin
Series LAM2A
Terminal Style Single Stud Hole
Features 2 Cable Entries, With Screw
Contact Material Aluminum
Packaging Bulk
Length - Overall 2.870" (72.90mm)
Insulation Non-Insulated
Diameter - Ring ID -
Wire Gauge 350MCM (kcmil)-6 AWG
Width - Outer Edges 1.730" (43.94mm)