Panduit Corp LCB10-14W-L
Manufacturer
Panduit Corp
Model
LCB10-14W-L
Datasheet
LCB10-14W-L PDF
Description
CONN TERM RECT TONG 10 AWG #1/4
Availability
IN STOCK
Stock: 22
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Stud/Tab Size 10 Stud
Tab Thickness 0.090" (2.29mm)
Terminal Type Rectangular Tongue
Color Blue
Contact Finish Electro-Tin
Series Pan-Lug®
Terminal Style Single Stud Hole
Features -
Contact Material Copper
Packaging Bulk
Length - Overall 1.190" (30.23mm)
Insulation Non-Insulated
Diameter - Ring ID 0.200" (5.08mm)
Wire Gauge 6 AWG
Width - Outer Edges 0.450" (11.43mm)
Part Status Active
Diameter - Barrel ID 0.220" (5.59mm)
Termination Crimp, Barrel
Diameter - Barrel OD 0.310" (7.87mm)