Panduit Corp LCAX500-38-6
Manufacturer
Panduit Corp
Model
LCAX500-38-6
Datasheet
LCAX500-38-6 PDF
Description
CONN TERM RECT TONG 500 MCM #3/8
Availability
IN STOCK
Stock: 10
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Series LAB
Terminal Style Two Stud Holes
Features Gel Filled
Contact Material Aluminum
Packaging Bulk
Length - Overall 6.920" (175.77mm)
Insulation Non-Insulated
Diameter - Ring ID -
Wire Gauge 400MCM (kcmil)
Width - Outer Edges 1.660" (42.16mm)
Part Status Active
Diameter - Barrel ID 0.760" (19.30mm)
Termination Crimp, Barrel
Diameter - Barrel OD 1.190" (30.23mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Stud/Tab Size 1/2 Stud
Tab Thickness 0.380" (9.65mm)