Panduit Corp LCAX4-38-L
- Model
- LCAX4-38-L
- Datasheet
- LCAX4-38-L PDF
- Description
- CONN TERM RECT TONG 4 AWG #3/8
- Availability
- IN STOCK
Stock: 203
|---|---|
| Series | Pan-Lug® |
| Terminal Style | Single Stud Hole |
| Features | - |
| Contact Material | Copper |
| Packaging | Bulk |
| Length - Overall | 1.630" (41.40mm) |
| Insulation | Non-Insulated |
| Diameter - Ring ID | 0.270" (6.86mm) |
| Wire Gauge | 2-4 AWG |
| Width - Outer Edges | 0.550" (13.97mm) |
| Part Status | Active |
| Diameter - Barrel ID | 0.280" (7.11mm) |
| Termination | Crimp, Barrel |
| Diameter - Barrel OD | 0.380" (9.65mm) |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Stud/Tab Size | 1/4 Stud |
| Tab Thickness | 0.090" (2.29mm) |