Panduit Corp LCAX4/0-14-X
- Model
- LCAX4/0-14-X
- Datasheet
- LCAX4/0-14-X PDF
- Description
- CONN TERM RECT TONG 4/0 AWG #1/4
- Availability
- IN STOCK
Stock: 41
|---|---|
| Stud/Tab Size | 3/8 Stud |
| Tab Thickness | 0.140" (3.56mm) |
| Terminal Type | Rectangular Tongue |
| Color | Yellow |
| Contact Finish | Electro-Tin |
| Series | Pan-Lug® |
| Terminal Style | Single Stud Hole |
| Features | - |
| Contact Material | Copper |
| Packaging | Bulk |
| Length - Overall | 2.650" (67.31mm) |
| Insulation | Non-Insulated |
| Diameter - Ring ID | 0.410" (10.41mm) |
| Wire Gauge | 4/0 AWG |
| Width - Outer Edges | 1.170" (29.72mm) |
| Part Status | Active |
| Diameter - Barrel ID | 0.630" (16.00mm) |
| Termination | Crimp, Barrel |
| Diameter - Barrel OD | 0.910" (23.11mm) |