Panduit Corp LCAX2-14F-E
- Model
- LCAX2-14F-E
- Datasheet
- LCAX2-14F-E PDF
- Description
- CONN TERM RECT TONG 2 AWG #1/4
- Availability
- IN STOCK
Stock: 243
| Part Status | Active |
| Termination | Crimp |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Stud/Tab Size | 10 Stud |
| Terminal Type | Circular |
| Color | - |
| Contact Finish | - |
| Series | - |
| Contact Material | Brass |
| Features | - |
| Length - Overall | 0.788" (20.02mm) |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Insulation Diameter | 0.100" ~ 0.140" (2.54mm ~ 3.56mm) |
| Thickness | 0.020" (0.51mm) |
| Width - Outer Edges | 0.342" (8.69mm) |