Panduit Corp LCAX1/0-38-X
Model
LCAX1/0-38-X
Datasheet
LCAX1/0-38-X PDF
Description
CONN TERM RECT TONG 1/0 AWG #3/8
Availability
IN STOCK
Stock: 49
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Stud/Tab Size 1/4 Stud
Tab Thickness 0.090" (2.29mm)
Terminal Type Rectangular Tongue
Color Gray
Contact Finish Electro-Tin
Series Pan-Lug®
Terminal Style Two Stud Holes
Features -
Contact Material Copper
Packaging Bulk
Length - Overall 2.490" (63.25mm)
Insulation Non-Insulated
Diameter - Ring ID 0.270" (6.86mm)
Wire Gauge 2-4 AWG
Width - Outer Edges 0.550" (13.97mm)
Part Status Active
Diameter - Barrel ID 0.280" (7.11mm)
Termination Crimp, Barrel
Diameter - Barrel OD 0.380" (9.65mm)