Panduit Corp LCAS8-56-L
Model
LCAS8-56-L
Datasheet
LCAS8-56-L PDF
Description
CONN TERM RECT TONG 8 AWG #5/16
Availability
IN STOCK
Stock: 68
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Stud/Tab Size 5/16 Stud
Tab Thickness 0.050" (1.27mm)
Terminal Type Rectangular Tongue
Color Red
Contact Finish Electro-Tin
Series Pan-Lug®
Terminal Style Single Stud Hole
Features -
Contact Material Copper
Packaging Bulk
Length - Overall 1.460" (37.08mm)
Insulation Non-Insulated
Diameter - Ring ID 0.340" (8.64mm)
Wire Gauge 8 AWG
Width - Outer Edges 0.560" (14.22mm)
Part Status Active
Diameter - Barrel ID 0.180" (4.57mm)
Termination Crimp, Barrel
Diameter - Barrel OD 0.270" (6.86mm)