Panduit Corp LCAS6-14-L
Model
LCAS6-14-L
Datasheet
LCAS6-14-L PDF
Description
CONN TERM RECT TONG 6 AWG #1/4
Availability
IN STOCK
Stock: 19
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Wire Gauge 6 AWG
Width - Outer Edges 0.560" (14.22mm)
Part Status Active
Diameter - Barrel ID 0.220" (5.59mm)
Termination Crimp, Barrel
Diameter - Barrel OD 0.310" (7.87mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Stud/Tab Size 5/16 Stud
Tab Thickness 0.070" (1.78mm)
Terminal Type Rectangular Tongue
Color Blue
Contact Finish Electro-Tin
Series Pan-Lug®
Terminal Style Single Stud Hole
Features -
Contact Material Copper
Packaging Bulk
Length - Overall 1.400" (35.56mm)
Insulation Non-Insulated
Diameter - Ring ID 0.340" (8.64mm)