Panduit Corp LCAS4-38F-L
- Model
- LCAS4-38F-L
- Datasheet
- LCAS4-38F-L PDF
- Description
- CONN TERM RECT TONG 4 AWG #3/8
- Availability
- IN STOCK
Stock: 100
|---|---|
| Series | Pan-Lug® |
| Terminal Style | Single Stud Hole |
| Features | - |
| Contact Material | Copper |
| Packaging | Bulk |
| Length - Overall | 2.130" (54.10mm) |
| Insulation | Non-Insulated |
| Diameter - Ring ID | 0.340" (8.64mm) |
| Wire Gauge | 4 AWG |
| Width - Outer Edges | 0.620" (15.75mm) |
| Part Status | Active |
| Diameter - Barrel ID | 0.280" (7.11mm) |
| Termination | Crimp, Barrel |
| Diameter - Barrel OD | 0.380" (9.65mm) |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Stud/Tab Size | 5/16 Stud |
| Tab Thickness | 0.070" (1.78mm) |