Panduit Corp LCAS3/0-38-X
- Model
- LCAS3/0-38-X
- Datasheet
- LCAS3/0-38-X PDF
- Description
- CONN TERM RECT TONG 3/0 AWG #3/8
- Availability
- IN STOCK
Stock: 71
|---|---|
| Wire Gauge | 4 AWG |
| Width - Outer Edges | 0.550" (13.97mm) |
| Part Status | Active |
| Diameter - Barrel ID | 0.280" (7.11mm) |
| Termination | Crimp, Barrel |
| Diameter - Barrel OD | 0.380" (9.65mm) |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line), Right Angle |
| Stud/Tab Size | 1/4 Stud |
| Tab Thickness | 0.090" (2.29mm) |
| Terminal Type | Rectangular Tongue |
| Color | Gray |
| Contact Finish | Electro-Tin |
| Series | Pan-Lug® |
| Terminal Style | Two Stud Holes |
| Features | - |
| Contact Material | Copper |
| Packaging | Bulk |
| Length - Overall | - |
| Insulation | Non-Insulated |
| Diameter - Ring ID | 0.270" (6.86mm) |