Panduit Corp LCAS2/0-12-X
Model
LCAS2/0-12-X
Datasheet
LCAS2/0-12-X PDF
Description
CONN TERM RECT TONG 2/0 AWG #1/2
Availability
IN STOCK
Stock: 50
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Terminal Type Rectangular Tongue
Color Pink
Contact Finish Electro-Tin
Series Pan-Lug®
Terminal Style Single Stud Hole
Features -
Contact Material Copper
Packaging Bulk
Length - Overall 2.920" (74.17mm)
Insulation Non-Insulated
Diameter - Ring ID 0.530" (13.46mm)
Wire Gauge 1/0 AWG
Width - Outer Edges 0.800" (20.32mm)
Part Status Active
Diameter - Barrel ID 0.390" (9.91mm)
Termination Crimp, Barrel
Diameter - Barrel OD 0.520" (13.21mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Stud/Tab Size 1/2 Stud
Tab Thickness 0.120" (3.05mm)