Panduit Corp LCAS1/0-12-X
- Model
- LCAS1/0-12-X
- Datasheet
- LCAS1/0-12-X PDF
- Description
- CONN TERM RECT TONG 1/0 AWG #1/2
- Availability
- IN STOCK
Stock: 35
| Packaging | Bulk |
| Length - Overall | 2.310" (58.67mm) |
| Insulation | Non-Insulated |
| Diameter - Ring ID | - |
| Wire Gauge | 1/0 AWG |
| Width - Outer Edges | 0.800" (20.32mm) |
| Part Status | Active |
| Diameter - Barrel ID | 0.390" (9.91mm) |
| Termination | Crimp, Barrel |
| Diameter - Barrel OD | 0.520" (13.21mm) |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Stud/Tab Size | - |
| Tab Thickness | 0.120" (3.05mm) |