Panduit Corp LCAF750-12-3
Model
LCAF750-12-3
Datasheet
LCAF750-12-3 PDF
Description
CONN TERM RECT TONG 750 MCM #1/2
Availability
IN STOCK
Stock: 8
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Stud/Tab Size 3/8 Stud
Tab Thickness 0.750" (19.05mm)
Terminal Type Lug, Grounding
Color -
Contact Finish Tin
Series LAM4SB
Terminal Style Two Stud Holes
Features 4 Cable Entries, With Screw
Contact Material Aluminum
Packaging Bulk
Length - Overall 4.910" (124.71mm)
Insulation Non-Insulated
Diameter - Ring ID 0.590" (14.99mm)
Wire Gauge 600MCM (kcmil)-2 AWG
Width - Outer Edges 2.470" (62.74mm)