Panduit Corp LCAF400-12-6
Manufacturer
Panduit Corp
Model
LCAF400-12-6
Datasheet
LCAF400-12-6 PDF
Description
CONN TERM RECT TONG 400 MCM #1/2
Availability
IN STOCK
Stock: 9
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Termination Crimp
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Stud/Tab Size 6 Stud
Terminal Type Circular
Color Yellow, Yellow Stripe
Contact Finish Tin
Series PIDG
Contact Material Copper
Features Insulation Restriction, Serrated Termination
Length - Overall 1.148" (29.16mm)
Packaging Bulk
Insulation Diameter 0.095" ~ 0.200" (2.41mm ~ 5.08mm)
Thickness 0.039" (0.99mm)
Width - Outer Edges 0.375" (9.53mm)
Insulation Insulated
Material - Insulation Polyamide (PA), Nylon
Wire Gauge 12 AWG