Panduit Corp LCAF3/0-38-X
- Model
- LCAF3/0-38-X
- Datasheet
- LCAF3/0-38-X PDF
- Description
- CONN TERM RECT TONG 3/0 AWG #3/8
- Availability
- IN STOCK
Stock: 92
|---|---|
| Stud/Tab Size | 1/2 Stud |
| Tab Thickness | 0.070" (1.78mm) |
| Terminal Type | Rectangular Tongue |
| Color | Gray |
| Contact Finish | Electro-Tin |
| Series | Pan-Lug® |
| Terminal Style | Two Stud Holes |
| Features | - |
| Contact Material | Copper |
| Packaging | Bulk |
| Length - Overall | 4.090" (103.89mm) |
| Insulation | Non-Insulated |
| Diameter - Ring ID | 0.530" (13.46mm) |
| Wire Gauge | 2-4 AWG |
| Width - Outer Edges | 0.750" (19.05mm) |
| Part Status | Active |
| Diameter - Barrel ID | 0.280" (7.11mm) |
| Termination | Crimp, Barrel |
| Diameter - Barrel OD | 0.380" (9.65mm) |