Panduit Corp LCA4-38F-L
- Model
- LCA4-38F-L
- Datasheet
- LCA4-38F-L PDF
- Description
- CONN TERM RECT TONG 2-4 AWG #3/8
- Availability
- IN STOCK
Stock: 54
| Packaging | Bulk |
| Length - Overall | - |
| Insulation | Non-Insulated |
| Diameter - Ring ID | 0.270" (6.86mm) |
| Wire Gauge | 2-4 AWG |
| Width - Outer Edges | 0.550" (13.97mm) |
| Part Status | Active |
| Diameter - Barrel ID | 0.280" (7.11mm) |
| Termination | Crimp, Barrel |
| Diameter - Barrel OD | 0.380" (9.65mm) |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line), 45° Angle |
| Stud/Tab Size | 1/4 Stud |
| Tab Thickness | 0.090" (2.29mm) |