Panduit Corp LCA3/0-38-X
- Model
- LCA3/0-38-X
- Datasheet
- LCA3/0-38-X PDF
- Description
- CONN TERM RECT TONG 3/0 AWG #3/8
- Availability
- IN STOCK
Stock: 155
| Packaging | Bulk |
| Length - Overall | - |
| Insulation | Non-Insulated |
| Diameter - Ring ID | 0.200" (5.08mm) |
| Wire Gauge | 10-14 AWG |
| Width - Outer Edges | 0.380" (9.65mm) |
| Part Status | Active |
| Diameter - Barrel ID | 0.130" (3.30mm) |
| Termination | Crimp, Barrel |
| Diameter - Barrel OD | 0.220" (5.59mm) |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line), Right Angle |
| Stud/Tab Size | 10 Stud |
| Tab Thickness | 0.060" (1.52mm) |