Panduit Corp LCA250-56-X
- Model
- LCA250-56-X
- Datasheet
- LCA250-56-X PDF
- Description
- CONN TERM RECT TONG 250MCM #5/16
- Availability
- IN STOCK
Stock: 136
|---|---|
| Wire Gauge | 350MCM (kcmil)-6 AWG |
| Width - Outer Edges | - |
| Part Status | Active |
| Diameter - Barrel ID | - |
| Termination | Screw |
| Diameter - Barrel OD | - |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Stud/Tab Size | 1/2 Stud |
| Tab Thickness | 0.250" (6.35mm) |
| Terminal Type | Lug, Grounding |
| Color | - |
| Contact Finish | Tin |
| Series | LAMB |
| Terminal Style | Two Stud Holes |
| Features | With Screw |
| Contact Material | Aluminum |
| Packaging | Bulk |
| Length - Overall | 4.190" (106.43mm) |