Panduit Corp LCA2/0-12-X
- Model
- LCA2/0-12-X
- Datasheet
- LCA2/0-12-X PDF
- Description
- CONN TERM RECT LUG 2/0 AWG #1/2
- Availability
- IN STOCK
Stock: 74
|---|---|
| Stud/Tab Size | 5/16 Stud |
| Tab Thickness | 0.120" (3.05mm) |
| Terminal Type | Rectangular Tongue |
| Color | Pink |
| Contact Finish | Electro-Tin |
| Series | Pan-Lug® |
| Terminal Style | Single Stud Hole |
| Features | - |
| Contact Material | Copper |
| Packaging | Bulk |
| Length - Overall | 2.610" (66.29mm) |
| Insulation | Non-Insulated |
| Diameter - Ring ID | 0.340" (8.64mm) |
| Wire Gauge | 1/0 AWG |
| Width - Outer Edges | 0.760" (19.30mm) |
| Part Status | Active |
| Diameter - Barrel ID | 0.390" (9.91mm) |
| Termination | Crimp, Barrel |
| Diameter - Barrel OD | 0.520" (13.21mm) |