Panduit Corp LCA10-56-L
- Manufacturer
- Panduit Corp
- Model
- LCA10-56-L
- Datasheet
- LCA10-56-L PDF
- Description
- CONN TERM RECT TONG 10 AWG #5/16
- Availability
- IN STOCK
Stock: 793
Product Detail
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Stud/Tab Size | 3/8 Stud |
| Tab Thickness | 0.040" (1.02mm) |
| Terminal Type | Rectangular Tongue |
| Color | - |
| Contact Finish | Electro-Tin |
| Series | Pan-Lug® |
| Terminal Style | Single Stud Hole |
| Features | - |
| Contact Material | Copper |
| Packaging | Bulk |
| Length - Overall | 1.380" (35.05mm) |
| Insulation | Non-Insulated |
| Diameter - Ring ID | 0.410" (10.41mm) |
| Wire Gauge | 10 AWG |
| Width - Outer Edges | 0.560" (14.22mm) |
| Part Status | Active |
| Diameter - Barrel ID | 0.130" (3.30mm) |
| Termination | Crimp, Barrel |
| Diameter - Barrel OD | 0.220" (5.59mm) |