Panduit Corp LCA10-14H-L
Model
LCA10-14H-L
Datasheet
LCA10-14H-L PDF
Description
CONN TERM RECT TONG 10 AWG #1/4
Availability
IN STOCK
Stock: 250
Packaging Bulk
Length - Overall 1.213" (30.81mm)
Insulation Non-Insulated
Diameter - Ring ID 0.260" (6.60mm)
Wire Gauge 10mm²
Width - Outer Edges 0.434" (11.02mm)
Part Status Active
Diameter - Barrel ID 0.177" (4.50mm)
Termination Crimp, Barrel
Diameter - Barrel OD 0.244" (6.20mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Stud/Tab Size M6 Stud
Tab Thickness 0.047" (1.19mm)