Panduit Corp LCA10-14-L
- Model
- LCA10-14-L
- Datasheet
- LCA10-14-L PDF
- Description
- CONN TERM RECT LUG 10 AWG #1/4
- Availability
- IN STOCK
Stock: 806
|---|---|
| Series | LAMA |
| Terminal Style | Single Stud Hole |
| Features | With Screw |
| Contact Material | Aluminum |
| Packaging | Bulk |
| Length - Overall | 1.060" (26.92mm) |
| Insulation | Non-Insulated |
| Diameter - Ring ID | - |
| Wire Gauge | 6-14 AWG |
| Width - Outer Edges | 0.500" (12.70mm) |
| Part Status | Active |
| Diameter - Barrel ID | - |
| Termination | Screw |
| Diameter - Barrel OD | - |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Stud/Tab Size | 1/4 Stud |
| Tab Thickness | 0.090" (2.29mm) |