Panduit Corp LCA1/0-12-X
Manufacturer
Panduit Corp
Model
LCA1/0-12-X
Datasheet
LCA1/0-12-X PDF
Description
CONN TERM RECT LUG 1/0 AWG #1/2
Availability
IN STOCK
Stock: 21
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Wire Gauge 1/0 AWG
Width - Outer Edges 0.760" (19.30mm)
Part Status Active
Diameter - Barrel ID 0.390" (9.91mm)
Termination Crimp, Barrel
Diameter - Barrel OD 0.520" (13.21mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Stud/Tab Size 3/8 Stud
Tab Thickness 0.120" (3.05mm)
Terminal Type Rectangular Tongue
Color Pink
Contact Finish Electro-Tin
Series Pan-Lug®
Terminal Style Single Stud Hole
Features -
Contact Material Copper
Packaging Bulk
Length - Overall 2.080" (52.83mm)
Insulation Non-Insulated
Diameter - Ring ID 0.410" (10.41mm)