Panduit Corp LAMA6-14-Q
Manufacturer
Panduit Corp
Model
LAMA6-14-Q
Datasheet
LAMA6-14-Q PDF
Description
CONN TERM RECT LUG 6-14 AWG #1/4
Attribute Name Attribute Value
Packaging Bulk
Length - Overall 2.120" (53.85mm)
Insulation Non-Insulated
Diameter - Ring ID 0.336" (8.53mm)
Wire Gauge 2/0 AWG
Width - Outer Edges 0.830" (21.08mm)
Part Status Obsolete
Diameter - Barrel ID 0.443" (11.25mm)
Termination Crimp, Barrel
Diameter - Barrel OD 0.583" (14.81mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Stud/Tab Size 5/16 Stud
Tab Thickness 0.140" (3.56mm)