Panduit Corp EV14-8LFB-L
Manufacturer
Panduit Corp
Model
EV14-8LFB-L
Datasheet
EV14-8LFB-L PDF
Description
STRONGHOLD LOCKING FORK TERMINAL
Availability
IN STOCK
Stock: 5000
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Terminal Type Spring, Snap
Contact Finish Tin
Color Blue
Contact Material Copper
Series StrongHold™
Length - Overall 0.900" (22.86mm)
Features Butted Seam, Serrated Termination
Insulation Diameter 0.170" (4.32mm)
Packaging Bulk
Width - Outer Edges 0.250" (6.35mm)
Insulation Insulated
Length - Termination -
Wire Gauge 14-16 AWG
Material - Insulation Vinyl
Part Status Active
Tongue Inside Opening 0.140" (3.56mm)