Panduit Corp EV14-8FB-Q
Manufacturer
Panduit Corp
Model
EV14-8FB-Q
Datasheet
EV14-8FB-Q PDF
Description
STRONGHOLD FORK TERMINAL, VINYL
Availability
IN STOCK
Stock: 4875
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Features Butted Seam, Serrated Termination
Insulation Diameter 0.170" (4.32mm)
Packaging Bulk
Width - Outer Edges 0.250" (6.35mm)
Insulation Insulated
Length - Termination -
Wire Gauge 14-16 AWG
Material - Insulation Vinyl
Part Status Active
Tongue Inside Opening 0.140" (3.56mm)
Termination Crimp
Length - Ring Center to Termination -
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Stud/Tab Size 6 Stud
Terminal Type Spring, Snap
Contact Finish Tin
Color Blue
Contact Material Copper
Series StrongHold™
Length - Overall 0.900" (22.86mm)