Panduit Corp CX225-38T-QY
Manufacturer
Panduit Corp
Model
CX225-38T-QY
Datasheet
CX225-38T-QY PDF
Description
CONN TERM RECT LUG 1/0-2AWG #3/8
Attribute Name Attribute Value
Termination Screw
Diameter - Barrel OD -
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Stud/Tab Size 3/16 Stud
Tab Thickness 0.070" (1.78mm)
Terminal Type Lug, Grounding
Color -
Contact Finish -
Series CO
Terminal Style Two Stud Holes
Features With Screw
Contact Material Copper
Packaging Bulk
Length - Overall 2.190" (55.63mm)
Insulation Non-Insulated
Diameter - Ring ID -
Wire Gauge 6-14 AWG
Width - Outer Edges 0.380" (9.65mm)