Panduit Corp CS25-18-CY
Manufacturer
Panduit Corp
Model
CS25-18-CY
Datasheet
CS25-18-CY PDF
Description
CONN TERM RECT LUG 10-14AWG #1/8
Attribute Name Attribute Value
Termination Screw
Diameter - Barrel OD -
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Stud/Tab Size 3/16 Stud
Tab Thickness 0.071" (1.80mm)
Terminal Type Lug, Grounding
Color -
Contact Finish Tin
Series CS
Terminal Style Single Stud Hole
Features With Screw
Contact Material Copper
Packaging Bulk
Length - Overall 1.140" (28.96mm)
Insulation Non-Insulated
Diameter - Ring ID -
Wire Gauge 6-14 AWG
Width - Outer Edges 0.382" (9.70mm)